Czym jest otyłość? Nadwaga, prowadząca bardzo często do otyłości stanowi poważny problem w dzisiejszym świecie, zwłaszcza w krajach wysoko rozwiniętych. Może ona dotyczyć osób w każdym wieku, zarówno dorosłych, w tym seniorów, jak i dzieci oraz młodzieży. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia na chorobę otyłościową cierpi około 20% światowej populacji.

Otyłość jest chorobą przewlekłą, rozwijającą się w przypadku, gdy w organizmie utrzymuje się dodatni bilans energetyczny (ilość dostarczanych kalorii jest wyższa niż zapotrzebowanie pacjenta). Otyłość jest więc skutkiem nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej w organizmie.Rozpoznanie otyłości przez lekarza wymaga dalszej oceny w kierunku jej powikłań oraz prowadzenia wielokierunkowego leczenia. Niestety w efekcie prowadzi ona do rozwoju wielu innych niebezpiecznych chorób, obniżenia komfortu życia, a nawet i przedwczesnej śmierci, dlatego tak ważne jest jej odpowiednie diagnozowanie i leczenie, ale również profilaktyka, czyli zapobieganie jej powstania.

Przyczyny otyłości

Choć otyłość najczęściej rozwija się w konsekwencji zaburzeń odżywiania, na jej powstanie może mieć wpływ wiele różnych czynników i nieprawidłowości, często niezwykle złożonych. Wśród nich wymienić można czynniki środowiskowe i kulturowe (nawyki żywieniowe, aktywność fizyczna), czynniki genetyczne (m.in. genetyczne zespoły chorobowe), zaburzenia emocjonalne (stres, uzależnienia, zespół nocnego jedzenia itp.) czy zaburzenia hormonalne.

Profilaktyka

Niebagatelną rolę w zapobieganiu rozwijania się otyłości pełnią:
  • Zdrowe odżywanie (4-5 posiłków dziennie; żywność o niskim indeksie glikemicznym, spożywanie produktów bogatych w błonnik, kwasy omega-3, wapń, selen; ograniczenie spożywania produktów wysoko przetworzonych; picie wody).
  • Regularna aktywność fizyczna.
  • Zdrowy i higieniczny tryb życia.

  • Diagnostyka otyłości
    Do rozpoznania otyłości najczęściej służą wskaźniki BMI, WHR oraz WHtR. W diagnostyce choroby pomocne jest też wykonanie analizy składu ciała. Aby jednak znaleźć źródło problemu, a także opracować odpowiednią metodę leczenia, przeprowadzamy wnikliwy wywiad lekarski oraz szereg specjalistycznych badań.

    Leczenie otyłości
    Leczenie zachowawcze otyłości obejmuje metody niewymagające interwencji chirurgicznej. W jego obrębie znajdują się m.in. programy edukacyjne, psychoterapia, fizjoterapia, a także farmakoterapia. W Arca Medica skupiamy się przede wszystkim na tej ostatniej. Posiadamy przy tym certyfikat leczenia choroby otyłościowej PTLO.